Skip to content

124 Emerson Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2013

Property Information

Block392
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8401

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,285
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,700
61%
Improvement Value:$219,100
39%
Total Assessment$561,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,955+2.5%
2024$8,740+22.3%
2023$7,146+1.0%
2022$7,077+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956