Skip to content

98 Emerson Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1961

Last Sale Date
May 22, 2052

Property Information

Block392
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8401

Building Details

Building Class16
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,535
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$335,400
56%
Improvement Value:$261,400
44%
Total Assessment$596,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,348+2.1%
2024$9,157+20.1%
2023$7,624+0.8%
2022$7,566+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,535DeedBook 6977, Page 2645Recorded7/27/2017

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5931, Page 2055

Property Built

Built

Year Built: 1961