Skip to content

52 Emerson Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1954

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block392
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8402

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,600
60%
Improvement Value:$217,400
40%
Total Assessment$537,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,516+5.3%
2024$8,085+12.8%
2023$7,170+2.6%
2022$6,989+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 7641, Page 2012Recorded9/30/2025

Property Sale

Sale
$399,900

To:

Sq Ft1,580DeedBook 5791, Page 1360

Property Sale

Sale
$236,900
DeedBook 5022, Page 753

Property Sale

Sale
$177,000

To:

DeedBook 1925, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1954