Skip to content

24 Bedford Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1948

Last Sale Date
Aug 31, 2059

Property Information

Block392
Lot52
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,508
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
61%
Improvement Value:$204,500
39%
Total Assessment$524,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,361+5.6%
2024$7,917+13.5%
2023$6,977+2.7%
2022$6,792+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 7485, Page 1283Recorded12/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1948