Skip to content

30 Bedford Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Jun 10, 1999

Property Information

Block392
Lot54
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8402

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,542
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,100
63%
Improvement Value:$187,900
37%
Total Assessment$514,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,266+6.5%
2024$7,759+14.2%
2023$6,796+2.9%
2022$6,606+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000

To:

Sq Ft1,542DeedBook 2241, Page 507

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 1522, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1957