Skip to content

7 Summerall Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 15, 1993

Property Information

Block395
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7802

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,908
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,400
58%
Improvement Value:$235,000
42%
Total Assessment$559,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508+4.1%
2024$9,134+13.6%
2023$8,040+3.5%
2022$7,766-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,908DeedBook 1939, Page 69

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 1560, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1964