Skip to content

5 Landry Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block397
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7802

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,575
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,900
55%
Improvement Value:$253,100
45%
Total Assessment$557,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,185+3.4%
2024$8,886+11.1%
2023$8,001+3.0%
2022$7,770+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

To: Subhash, Hrebesh Molly

Sq Ft1,575DeedBook 7149, Page 660Recorded9/9/2019

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6429, Page 591

Property Sale

Sale
$44,750
DeedBook 1312, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1964