Skip to content

3 Hughes Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2020

Property Information

Block398
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,686
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$355,700
66%
Improvement Value:$180,300
34%
Total Assessment$536,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,110+4.6%
2024$8,711+15.3%
2023$7,555+3.9%
2022$7,270-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,686DeedBook 7142, Page 2865Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 2276, Page 794

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 1612, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1964