Skip to content

8 Larsen Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$652,500
Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block399
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,785
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,600
50%
Improvement Value:$329,500
50%
Total Assessment$659,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,730+2.9%
2024$10,431+9.6%
2023$9,513+2.6%
2022$9,271-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$652,500

To:

Sq Ft2,785DeedBook 7559, Page 309Recorded5/28/2024

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 1584, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1964