Skip to content

67 Meadow Ave

Franklin Park, NJ 08823

Built 1970

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Dec 23, 2022

Property Information

Block39
Lot11.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3402

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,072
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,200
38%
Improvement Value:$437,300
62%
Total Assessment$709,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,204-0.6%
2024$11,271+5.0%
2023$10,735-0.3%
2022$10,762+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

To:

Sq Ft3,072DeedBook 7487, Page 274

Property Sale

Sale
$182,790

From:

To:

Sq Ft3,218DeedBook 6945, Page 2415Recorded3/6/2017

Property Sale

Sale
$29,658

From:

To:

Sq Ft3,218DeedBook 6896, Page 1183Recorded8/18/2016

Property Sale

Sale
$396,800
DeedBook 5655, Page 3236

Property Built

Built

Year Built: 1970