Skip to content

18 Laurel Ave

Kingston, NJ 08528

Built 1890

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 20, 2006

Property Information

Block3
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage908
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$353,900
76%
Improvement Value:$109,400
24%
Total Assessment$463,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,907+4.7%
2024$6,598+17.0%
2023$5,638-2.2%
2022$5,764-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft908DeedBook 5858, Page 2062

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5738, Page 482

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5605, Page 3711

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 5114, Page 3595

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 1466, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1890