Skip to content

20 Summerall Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Sep 17, 1999

Property Information

Block401
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7802

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,012
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,300
55%
Improvement Value:$275,000
45%
Total Assessment$606,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,070+3.5%
2024$9,730+12.5%
2023$8,652+3.1%
2022$8,390-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000

To:

Sq Ft2,012DeedBook 2257, Page 686

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 1323, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1964