Skip to content

10 Overbrook Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block404
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6202

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,150
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,800
49%
Improvement Value:$338,400
51%
Total Assessment$666,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,168-0.5%
2024$10,221+7.5%
2023$9,509+10.9%
2022$8,572+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To: Bocchino, Daniel & Lisa

Sq Ft2,150DeedBook 7185, Page 2151Recorded1/28/2020

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 1688, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1965