Skip to content

16 Buttonwood Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 23, 1985

Property Information

Block405
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6202

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,887
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$337,000
55%
Improvement Value:$278,200
45%
Total Assessment$615,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,586-0.2%
2024$9,603+9.1%
2023$8,800+4.4%
2022$8,429+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,887DeedBook 1551, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1965