Skip to content

7 Russett Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block409
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6202

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,575
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,700
56%
Improvement Value:$257,700
44%
Total Assessment$583,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,126+0.1%
2024$9,114+14.3%
2023$7,976+5.1%
2022$7,587+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To: Burke, Melissa & Evan

Sq Ft1,575DeedBook 7399, Page 2873Recorded11/8/2021

Property Sale

Sale
$359,900

From: REEN, CINDY

To: THOMPSON, CHRISTOPHER & BRADLEY, T.

Sq Ft1,575DeedBook 7095, Page 1554Recorded1/17/2019

Property Sale

Sale
$345,000

From: R&Y REAL ESTATE HOLDINGS LLC

To: REEN, CINDY

Sq Ft1,575DeedBook 6950, Page 1199Recorded3/31/2017

Property Sale

Sale
$235,000

From: CLANCY, THOMAS EXR.

To: R&Y REAL ESTATE HOLDINGS LLC

Sq Ft1,575DeedBook 6915, Page 450Recorded10/26/2016

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 1300, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1965