Skip to content

77 Vermont Ave

Franklin Park, NJ 08823

Built 1947

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block40
Lot13.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3402

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,401
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,000
49%
Improvement Value:$291,500
51%
Total Assessment$571,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,545+0.4%
2024$9,502+9.2%
2023$8,704+3.2%
2022$8,434+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,401DeedBook 7292, Page 2396

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft2,401DeedBook 7244, Page 3754Recorded9/3/2020

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1917, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1947