Skip to content

9 Cypress Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$678,000
Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block412
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,800
51%
Improvement Value:$306,400
49%
Total Assessment$631,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,715-0.3%
2024$9,740+8.9%
2023$8,942+4.3%
2022$8,574+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$678,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 7600, Page 3711Recorded2/4/2025

Property Sale

Sale
$183,000

To:

DeedBook 16994, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1965