Skip to content

100 Winchester Way

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 10, 2013

Property Information

Block417.02
Lot100
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,312
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
49%
Improvement Value:$225,600
51%
Total Assessment$440,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,359-0.1%
2024$6,368+8.6%
2023$5,865+1.7%
2022$5,769+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 6674, Page 660Recorded10/1/2013

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 5820, Page 3843

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1917, Page 595

Property Sale

Sale
$95,990
DeedBook 1562, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1985