Skip to content

124 Winchester Way

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 10, 2017

Property Information

Block417.02
Lot124
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage977
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
55%
Improvement Value:$179,300
45%
Total Assessment$394,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,727+0.5%
2024$5,696+9.4%
2023$5,205+2.2%
2022$5,094-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft977DeedBook 7018, Page 2946Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 6593, Page 3832

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2211, Page 281

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 1798, Page 659

Property Sale

Sale
$89,990
DeedBook 1555, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1985