Skip to content

142 Picadilly Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$266,300
Last Sale Date
Jul 20, 2020

Property Information

Block417.02
Lot142
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,336
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
45%
Improvement Value:$262,500
55%
Total Assessment$477,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,538-0.3%
2024$6,558+7.8%
2023$6,082+1.5%
2022$5,991+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$266,300

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 7231, Page 123Recorded7/24/2020

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6094, Page 1299

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 2211, Page 304

Property Sale

Sale
$95,990
DeedBook 1569, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1985