Skip to content

152 Picadilly Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block417.02
Lot152
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage977
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
53%
Improvement Value:$189,300
47%
Total Assessment$404,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,861+0.4%
2024$5,839+8.8%
2023$5,369+2.0%
2022$5,262-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft977DeedBook 7461, Page 1413Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 5390, Page 2486

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2277, Page 289

Property Sale

Sale
$136,600
DeedBook 1683, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1985