Skip to content

156 Picadilly Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 20, 2017

Property Information

Block417.02
Lot156
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,336
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
49%
Improvement Value:$224,200
51%
Total Assessment$439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,339-0.1%
2024$6,347+7.7%
2023$5,894+1.7%
2022$5,798+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 6987, Page 3240Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5153, Page 2459

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1827, Page 119

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 1634, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1985