Skip to content

171 Picadilly Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$473,000
Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block417.02
Lot171
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,336
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
48%
Improvement Value:$233,600
52%
Total Assessment$448,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,468-0.3%
2024$6,484+8.1%
2023$5,998+1.6%
2022$5,905+2.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$473,000

To:

Sq Ft1,336DeedBook 7575, Page 2144Recorded9/5/2024

Property Sale

Sale
$281,168
Sq Ft1,336DeedBook 7171, Page 1739Recorded12/3/2019

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 6472, Page 2793

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 5659, Page 3269

Property Sale

Sale
$123,900
DeedBook 2222, Page 587

Property Sale

Sale
$100,055
DeedBook 1571, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1985