Skip to content

175 Picadilly Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block417.02
Lot175
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage977
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
54%
Improvement Value:$181,600
46%
Total Assessment$396,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,758+0.5%
2024$5,729+9.3%
2023$5,243+2.2%
2022$5,132-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 1593, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1985