Skip to content

357 Cotswold Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$255,600
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block417.02
Lot357
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6302

Building Details

Building Class39
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,250
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
41%
Improvement Value:$233,600
59%
Total Assessment$398,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,556+0.7%
2024$5,515-0.6%
2023$5,551-2.2%
2022$5,674+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,600

To:

Sq Ft1,250DeedBook 7186, Page 1648

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6495, Page 987

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 6267, Page 1479

Property Sale

Sale
$244,725
DeedBook 6119, Page 1571

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5928, Page 1563

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 2210, Page 738

Property Sale

Sale
$103,990
DeedBook 1584, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1986