Skip to content

38 Nottingham Way

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block417.02
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7702

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
47%
Improvement Value:$203,400
53%
Total Assessment$383,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,056+3.5%
2024$5,853+6.5%
2023$5,495+4.1%
2022$5,277+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,376DeedBook 7647, Page 937Recorded10/29/2025

Property Sale

Sale
$255,000

To:

DeedBook 5657, Page 1280

Property Sale

Sale
$118,000

To:

DeedBook 2268, Page 219

Property Sale

Sale
$119,777

To:

Property Sale

Sale
$97,000

To:

Property Sale

Sale
$103,000

To:

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 1847, Page 127

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 1756, Page 614

Property Sale

Sale
$93,990
DeedBook 1552, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1985