Skip to content

10 Windsor Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block417.02
Lot439
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6303

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage3,332
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,200
45%
Improvement Value:$392,100
58%
Total Assessment$673,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,743+2.9%
2024$10,445+5.8%
2023$9,877+1.2%
2022$9,756-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$492,000

To:

Sq Ft3,332DeedBook 7176, Page 2607Recorded12/23/2019

Property Sale

Sale
$442,000
DeedBook 5644, Page 3165

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 1824, Page 178

Property Sale

Sale
$151,990
DeedBook 1586, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1986