Skip to content

68 Winchester Way

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Feb 22, 2005

Property Information

Block417.02
Lot68
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,312
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
49%
Improvement Value:$220,700
51%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,290-0.1%
2024$6,295+6.8%
2023$5,894+1.7%
2022$5,798+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

To:

Sq Ft1,312DeedBook 5724, Page 3153

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 1675, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1985