Skip to content

71 Winchester Way

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block417.02
Lot71
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,328
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
46%
Improvement Value:$254,700
54%
Total Assessment$469,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,439-0.2%
2024$6,453+8.2%
2023$5,965+1.6%
2022$5,871+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,336DeedBook 7306, Page 2187Recorded2/8/2021

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 6477, Page 3067

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 6157, Page 3172

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5612, Page 225

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 2297, Page 53

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 2165, Page 222

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1901, Page 844

Property Sale

Sale
$101,990
DeedBook 1586, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1985