Skip to content

77 Winchester Way

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Oct 17, 1988

Property Information

Block417.02
Lot77
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,312
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
47%
Improvement Value:$239,500
53%
Total Assessment$454,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,250-0.0%
2024$6,253+9.3%
2023$5,719+1.8%
2022$5,619+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft1,312DeedBook 1706, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1985