Skip to content

81 Winchester Way

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$235,100
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block417.02
Lot81
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,312
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
48%
Improvement Value:$232,800
52%
Total Assessment$447,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438-0.2%
2024$6,451+7.7%
2023$5,989+1.6%
2022$5,895+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$235,100

To:

Sq Ft1,336DeedBook 7143, Page 1157Recorded8/20/2019

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5101, Page 2462

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 2173, Page 667

Property Sale

Sale
$98,565
DeedBook 1575, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1985