Skip to content

92 Winchester Way

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Jul 10, 2017

Property Information

Block417.02
Lot92
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,336
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
48%
Improvement Value:$233,100
52%
Total Assessment$448,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,461-0.2%
2024$6,477+8.1%
2023$5,989+1.6%
2022$5,895+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 6978, Page 1639Recorded7/31/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6249, Page 3886

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5239, Page 1660

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 2227, Page 163

Property Sale

Sale
$94,490
DeedBook 1556, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1985