Skip to content

81 French St

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block418
Lot10.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class16
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage840
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,600
77%
Improvement Value:$93,100
23%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,968+5.1%
2024$6,629+15.9%
2023$5,721+8.3%
2022$5,282+7.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft840DeedBook 7364, Page 568Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 7071, Page 2196Recorded9/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1958