Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1865 Amwell Rd
Somerset, NJ 08873
Last Sale Date
Sep 13, 2023
Property Information
Block423.01
Lot1.06
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page64
Building Details
Building Class---
Description1SF1G
Dwellings0
ZoningR40
Sq Footage1,282
Acreage1
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $101,808 | -6.5% |
| 2024 | $108,908 | +1754.0% |
| 2023 | $5,874 | +1.3% |
| 2022 | $5,800 | -1.7% |
Property History
No events match the selected filters.