Skip to content

256 Cedar Grove La

Somerset, NJ 08873

Built 1940
Farm (Regular)

Last Sale Price
$42,250
Last Sale Date
Oct 16, 2067

Property Information

Block423.01
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2SB 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,690
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,000
53%
Improvement Value:$269,400
47%
Total Assessment$571,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,843-5.8%
2024$9,392+9.7%
2023$8,559+0.4%
2022$8,522-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$42,250

Property Sale

Sale
$42,250

To:

Property Built

Built

Year Built: 1940