Skip to content

5 Michelangelo Court

Somerset, NJ 08873

Built 2003

Last Sale Price
$1,062,999
Last Sale Date
Dec 31, 2014

Property Information

Block423.01
Lot17.05
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,974
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,100
23%
Improvement Value:$1,325,900
77%
Total Assessment$1,727,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,785+0.3%
2024$23,718-5.0%
2023$24,961+1.4%
2022$24,607-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,062,999

From:

To:

Sq Ft3,974DeedBook 6766, Page 3820Recorded1/13/2015

Property Sale

Sale
$712,066
DeedBook 5512, Page 3658

Property Built

Built

Year Built: 2003