Skip to content

252 Cedar Grove Lane

Somerset, NJ 08873

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block423.01
Lot17.12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage4,709
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,500
32%
Improvement Value:$725,400
68%
Total Assessment$1,060,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,122+2.0%
2024$14,826-3.8%
2023$15,412+2.6%
2022$15,028-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft4,709DeedBook 6734, Page 769Recorded8/7/2014

Property Sale

Sale
$711,298
DeedBook 5638, Page 3722

Property Built

Built

Year Built: 2004