Skip to content

224 Cedar Grove La

Somerset, NJ 08873

Built 1968

Last Sale Date
Oct 18, 2062

Property Information

Block423.01
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,216
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,700
53%
Improvement Value:$277,100
47%
Total Assessment$587,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,095+1.4%
2024$8,966+24.6%
2023$7,194+0.6%
2022$7,150-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$398,000

To:

Sq Ft2,216DeedBook 5665, Page 3501

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 2351, Page 620

Property Sale

Sale
$244,900

Property Built

Built

Year Built: 1968