Skip to content

230 Treptow Rd

Somerset, NJ 08873

Built 2008

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Apr 2, 2018

Property Information

Block423.01
Lot27.05
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,978
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,100
40%
Improvement Value:$446,000
60%
Total Assessment$745,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,468-5.9%
2024$12,181+3.6%
2023$11,757-0.3%
2022$11,791-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,978DeedBook 7043, Page 598Recorded5/16/2018

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 6444, Page 3702

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6167, Page 2624

Property Built

Built

Year Built: 2008