Skip to content

222 Wilson Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1978

Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block423.01
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage4,298
Acreage2.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,500
38%
Improvement Value:$531,500
62%
Total Assessment$857,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,528-5.9%
2024$13,307+2.0%
2023$13,049-0.5%
2022$13,111-1.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

SaleMulti
$18,800
DeedBook 1310, Page 11