Skip to content

1 Masada St

Somerset, NJ 08873

Built 1990

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block423.01
Lot35.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage4,696
Acreage0.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$341,800
34%
Improvement Value:$664,800
66%
Total Assessment$1,006,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,484-0.9%
2024$14,612+0.5%
2023$14,546-2.2%
2022$14,868+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft4,696DeedBook 7152, Page 2802Recorded9/20/2019

Property Sale

Sale
$426,000
DeedBook 2309, Page 112

Property Sale

Sale
$449,900

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$344,000
DeedBook 1668, Page 398