Skip to content

8 Masada St

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 1997

Property Information

Block423.01
Lot35.05
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,510
Acreage1.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$347,100
37%
Improvement Value:$592,200
63%
Total Assessment$939,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,427-0.6%
2024$13,505+1.4%
2023$13,312-2.2%
2022$13,612-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$373,940
DeedBook 1660, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1987