Skip to content

102 Wilson Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Price
$22,250
Last Sale Date
Dec 27, 2067

Property Information

Block423.01
Lot41
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,800
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
56%
Improvement Value:$247,600
44%
Total Assessment$567,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,897+2.5%
2024$8,678+7.5%
2023$8,071+5.0%
2022$7,684+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$22,250
DeedBook 1168, Page 198

Property Sale

Sale
$22,250

To:

Sq Ft1,800DeedBook 1168, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1955