Skip to content

84 Wilson Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1978

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 4, 2013

Property Information

Block423.01
Lot47
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,787
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,800
51%
Improvement Value:$313,400
49%
Total Assessment$635,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,748+1.7%
2024$9,582+5.2%
2023$9,108+4.2%
2022$8,744+3.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978