Skip to content

1853 Amwell Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Price
$323,900
Last Sale Date
Jan 22, 2008

Property Information

Block423.01
Lot65
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1SB 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,892
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,800
49%
Improvement Value:$302,600
51%
Total Assessment$594,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,070+1.5%
2024$8,939+4.4%
2023$8,559+3.9%
2022$8,239+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$323,900

To:

Sq Ft2,892DeedBook 6122, Page 2876

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 5908, Page 1474

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1807, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1960