Skip to content

39 Demott La

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Date
Sep 26, 2062

Property Information

Block424.01
Lot41
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,866
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,400
50%
Improvement Value:$294,200
50%
Total Assessment$588,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,012+4.3%
2024$8,643+11.2%
2023$7,771+1.7%
2022$7,642+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,866DeedBook 7441, Page 984Recorded5/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1964