Skip to content

51 Demott La

Somerset, NJ 08873

Built 1959

Last Sale Date
May 26, 2059

Property Information

Block424.01
Lot44
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,772
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,600
49%
Improvement Value:$314,900
51%
Total Assessment$617,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,417+4.7%
2024$8,997+6.8%
2023$8,426+1.4%
2022$8,307+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$332,500

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 6757, Page 2400Recorded11/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959