Skip to content

102 Sunnyvale Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block424.02
Lot11.106
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,522
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,000
42%
Improvement Value:$260,600
58%
Total Assessment$452,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,052-2.5%
2024$7,230+5.2%
2023$6,873+6.0%
2022$6,482+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,522DeedBook 7430, Page 2920

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5320, Page 1527

Property Sale

Sale
$134,600
DeedBook 2088, Page 140

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1901, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 1606, Page 665