Skip to content

142 Carson Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block424.02
Lot11.147
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8606

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,103
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,000
30%
Improvement Value:$332,500
70%
Total Assessment$476,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,754-1.1%
2024$6,826+1.4%
2023$6,734+0.8%
2022$6,679-0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$403,000

To:

Sq Ft2,103DeedBook 7452, Page 3028

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft2,103DeedBook 6995, Page 2986Recorded10/10/2017

Property Sale

Sale
$352,900
DeedBook 5836, Page 3741

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2346, Page 846

Property Sale

Sale
$151,900
DeedBook 1631, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1987