Skip to content

153 Carson Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block424.02
Lot11.158
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8606

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,522
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,000
40%
Improvement Value:$261,500
60%
Total Assessment$437,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,774-2.8%
2024$6,971+4.7%
2023$6,656+5.6%
2022$6,305+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,522DeedBook 7540, Page 1290Recorded11/6/2023

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5906, Page 2316

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 5078, Page 621

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2244, Page 222

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 1830, Page 106

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 1639, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1987